Uputstvo za autore

Revija za evropsko pravo objavljuje radove (tekstove) pisane na srpskom (latinično pismo), engleskom, nemačkom i francuskom jeziku.

Autori koji dostavljaju radove, namenjene za rubriku „Članci", dužni su da na početku rada napišu apstrakt, obima do 250 reči, i pet do deset ključnih reči, a na kraju rada rezime, obima do 1/10 dužine članka, i isti broj ključnih reči na engleskom jeziku. Za radove na stranim jezicima, autori su dužni da na početku rada napišu apstrakt na jeziku rada, obima do 250 reči, i pet do deset ključnih reči, a na kraju rada rezime, obima do 1/10 dužine članka, i isti broj ključnih reči, na engleskom.

„Revija za evropsko pravo” objavljuje članke koji nisu objavljivani u drugim časopisima i publikacijama. Dostavljeni članci podležu anonimnoj recenziji. Autor, čiji je članak prihvaćen za objavljivanje ili je već objavljen u „Reviji za evropsko pravo” može objaviti isti rad u drugoj publikaciji samo uz dopuštenje Redakcije i uz jasnu naznaku o njegovom objavljivanju u „Reviji za evropsko pravo“.

Tehnička uputstva

Radovi se dostavljaju u .doc ili .docx formatu, na latiničkom pismu, font Times New Roman, font 11, prored 1,5, fusnote font 9, veličina strane A4, leva i desna margina 3cm i gornja i donja margina 2,5cm. Hifenacija nije dopuštena.

Naslov članka se piše na sredini, velikim slovima. Naslovi unutar članka moraju da imaju sledeći format.

Prvi nivo naslova - na sredini; numeracija: rimski broj (npr. I, II, III, itd.); prvo slovo veliko, a ostala mala.

Drugi nivo naslova - na sredini; numeracija: arapski broj sa tačkom (npr. 1., 2., 3., itd.); prvo slovo veliko, a ostala mala.

Treći nivo naslova - na sredini; kurziv (kosa slova, italik); numeracija: malo slovo azbuke sa zatvorenom zagradom (npr. a), b), v), itd.); prvo slovo veliko, a ostala mala.

Četvrti nivo naslova - na sredini; numeracija: arapski broj sa zatvorenom zagradom (npr. 1), 2), 3), itd.); prvo slovo veliko a ostala mala.

Primer:

I Prvi nivo

1. Drugi nivo

a) Treći nivo

1) Četvrti nivo

Autor treba da dostavi pored prezimena i imena i zvanje (ili zanimanje), naziv i mesto institucije gde je zaposlen, e-mail adresu i ORCiD.

Priloge u elektronskom obliku treba dostavljati na E-mail adresu: jelena_vuk83@yahoo.com

Na kraju rada potrebno je navesti listu korišćenih izvora. Reference treba da budu podeljene u segmente - bibliografske jedinice (monografije, zbornici, članci), internet izvori, pravni izvori i sudske odluke. Reference se navode po abecednom redu, prema početnom slovu prezimena autora, početnom slovu organizacije u slučaju da je autor nepoznat ili, ako su nepoznati i autor i organizacija, prema početnom slovu naslova bibliografske jedinice. Kod koautorstva, neophodno je navesti prezime i početno slovo imena svakog koautora. Reference se navode fontom 11. Reference se navode na izvornom jeziku.

Tabele i grafikoni treba da budu numerisani (npr. Tabela 1 – naziv tabele).

Ukoliko autor koristi skraćenice za nazive institucija ili tela, potrebno je da ih uvede u tekst nakon prvog navođenja punog naziva institucije/tela i da ih koristi dosledno kroz ceo tekst.

Pravila citiranja

1. Monografije

Prvo slovo imena, prezime autora, naslov knjige (italic), mesto i godina izdanja, naznaka stranice: se ne stavlja.

Primer: R. Vukadinović, Pravo Evropske unije, Kragujevac 2002, 22.

Ako je u pitanju naslov sa više izdanja i ako se u knjizi pominje više mesta izdanja, navodi se broj izdanja, a u pogledu mesta, navode se prva dva mesta razdvojena crticom.

Primer: K. Larenz, Methodenlehre der Rechtwissenschaft, 6. Aufl., Berlin-Heidelberg 1991, 27.

2. Članci u časopisu

Prvo slovo imena, prezime autora, naslov članka, naziv časopisa (italic), broj godina časopisa, godina časopisa, broj u godini i broj stranice. Ukoliko je naziv časopisa dugačak, prilikom prvog citiranja u zagradi se navodi skraćenica pod kojom će nadalje navoditi.

Primer:

M. Vasiljević, Korporativno upravljanje i agencijski problemi (I deo), Anali Pravnog fakulteta u Beogradu (Anali PFB) LVII(2009)1, 5.

H. Berger, N. Badenhoop, Financial services and Brexit: navigating towards future market access, European Business Organization Law Review (EBOR) 19(2018)4, 679.

3. Poglavlja u zbornicima radova/zbornicima sa konferencija

Prvo slovo imena, prezime autora, naslov teksta pod navodnicima, gde je objavljen tekst: u: naslov zbornika (italic), (ur., ed., Hrsg. - ime urednika), ime izdavača (nije obavezno), mesto i godina izdanja, broj stranice.

Primer:

S. Đorđević, „Privatnopravni odnosi sa elementom inostranosti i internet“, u: Slobode i prava čoveka i građanina u konceptu novog zakonodavstva Republike Srbije (ur. S. Bejatović), knj. 2, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu, Institut za pravne i društvene nauke, Kragujevac 2003, 261.

M. Claes, “The Primacy of EU Law in European and National Law”, in: The Oxford Handbook of European Union Law (eds. A. Arnull and D. Chalmers), Oxford Press 2015, 178.

Ukoliko zbornik radova ima više mesta izdanja, navode se prva dva razdvojena crticom.

4. Elektronski izvori

Ime i prezime autora (ili naziv institucije koja objavljuje tekst), naslov teksta (veb stranice), URL, datum posete (dan, mesec i godina).

Primer 1: K. Boele-Woelki, Internet und IPR: Wo geht jemand ins Netz?, http://cui.unige.ch/~billard/ipilec/BOELED 1.HTM, posećeno: 14. 2. 2002.

Primer 2: European Commission for Democracy through Law, Opinion on the Constitution of Serbia, http://www.venice.coe.int/docs/2007/CDL-AD(2007)-004-e.asp, posećeno: 1. 6. 2007.

Ako na internet stranici nije naveden autor teksta, navodi se samo naslov teksta, URL i datu posete.

Example: A Brief History of Internet, http://www.isoc.org/internet/history/brief.shtml, posećeno: 15.10.2005.

5. Pravni izvori

Naziv pravnog akta, naziv glasila u kome je objavljen, broj i godina objavljivanja. Ako će se navedeni propis citirati i kasnije, prilikom prvog pominjanja u zagradi se navodi njegova skraćenica pod kojom će se dalje pojavljivati.

Primer:

Zakon o parničnim postupku (ZPP), Službeni glasnik RS, br. 125/04.

Gesetz betreffend die Gesellschaften mit beschränkter Haftung (GmbHG), G. v. 20.04.1892 RGBl. S. 477; zuletzt geändert durch Artikel 9 G. v. 22.02.2023 BGBl.

6. Sudska praksa

Vrsta odluke i naziv suda, broj odluke, datum (dan, mesec, godina) donošenja, naziv publikacije u kojoj je objavljena, i broj stranice u publikaciji

Primer: Rešenje Okružnog suda u Beogradu, Gž. 1782/04, Izbor sudske prakse, 2/2005, 62.

Ako odluka nije objavljena, potrebno je to i naznačiti

Primer: Rešenje Okružnog suda u Beogradu, Gž. 1782/04, neobjavljeno.

Sudska praksa Suda pravde se navodi na sledeći način: predmet broj, tužilac v. tuženi, godina gde je objavljena odluka u uglastim zagradama naslov Zbirke presuda i broj stranice.

Primer: predmet 6/64 Costa v ENEL [1964] ECR 585.

Ako se citira i tačka (stav) iz presude, dodati: tač. 12.

Zajednička pravila za knjige, časopise i zbornike radova

Ukoliko postoji više autora, njihova imena se razdvajaju zarezom.

Primer:

B. Blagojević, O. Antić, Nasledno pravo u Jugoslaviji, Beograd 1986, 56

Ako knjiga ima više od tri autora, navodi se prvo slovo imena i prezime prvog autora, uz dodavanje skraćenice et al. (italikom).

Primer:

T. Varadi et al., Međunarodno privatno pravo, Beograd 2008, 75.

Kada se citira samo jedan tekst određenog autora, kod ponovljenog citiranja tog teksta, posle prvog slova imena i prezimena autora, navodi se delo, i broj stranice teksta.

Primer: R. Vukadinović, op. cit, 55.

Ukoliko se citira više radova (bilo knjiga ili članaka) jednog istog autora, a već je jednom naveden naziv svakog od ovih radova u punom obliku, posle prvog slova imena i prezimena autora, stavlja se u zagradi godina izdanja knjige ili članka posle čega sledi broj stranice.

Primer: R. Vukadinović (2002), 25.

Ukoliko iste godine autor ima više objavljenih radova koji su citirani, uz godinu se dodaju latinična slova a, b, c itd., posle čega sledi broj stranice.

Primer: R. Vukadinović (2002a), 17.

Kada se citira više tačno određenih stranica, one se razdvajaju crticom, a kada se citira više strana koje se ne određuju tačno, posle navođenja broja prve stranice dodaju se reči „i dalje“.

Primer 1: R. Vukadinović, Pravo Evropske unije, Kragujevac 2002, 21-25.

Primer 2: V. Vlašković, Pravo na zaštitu od nasilja u porodici, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu (Anali PBF) LVII(2009)1, 249 i dalje.

Ako se citira isto delo i ista stranica kao i u prethodnoj fusnoti (uzastopno) koristi se samo skraćenica Ibid. (u italiku). Ako se citira tekst dela, navedenog u prethodnoj fusnoti, koji se nalazi na različitoj stranici, posle, Ibid. naznačuje se broj stranice

Primer: Ibid., 55.

Za „videti” se koristi skraćenica „Vid.”, a za „Uporediti” skraćenica „up.”